Türkiye tarihine geçer! 60 milyon kişinin banka verileri çalındı iddiası

2 banka ve 1 GSM operatörünün kullanıcılarının verilerini sızdırdığını iddia eden "cetinkaya" isimli hacker, iddialarına yenilerini ekledi. cetinkaya, 1 bankada çalışan 1.500 personel ile farklı kurumların müşterisi olan 60 milyon kişinin verisine sahip olduğunu söylüyor.

Türkiye tarihine geçer! 60 milyon kişinin banka verileri çalındı iddiası
04 Haziran 2021 - 17:29

 Popüler bir hacker platformu olan Raidforums'ta yer alan çarpıcı iddialardan bahsetmiştik.

"cetinkaya" ismiyle paylaşım yapan bir hacker, 2 banka ve 1 GSM operatörünün müşterisi olan toplamda 37,8 kişinin kişisel verilerini sızdırdığını söylemiş, sızdırdığı veriler için 10 bin dolara kadar para talep etmişti. İlgili kurumlar ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamışlardı. 


Bugünse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.

Aynı kullanıcı, 1 bankanın bünyesinde çalışmakta olan 1.500 kişinin şahsi bilgilerine sahip olduğunu iddia etti.

Yalnızca bununla da yetinmeyen cetinkaya, yalnızca yukarıda bahsi geçen 2 bankanın değil, pek çok bankanın müşterilere ait olan 60 milyon kullanıcının verisini ele geçirdiğini söyledi. cetinkaya, bu verilere bankalar aracılığıyla ulaşmadığını da belirtiyor.

Milyonlarca kişinin verisini elinde tuttuğunu söyleyen kullanıcının ortaya attığı iddialar, Cyberthint olarak isimlendirilen bir Twitter hesabı tarafından da incelendi. Yaptığı incelemelerden sonra bir paylaşım yapan hesap, sızıntıların kaynağının kurumların kendisi değil, çağrı merkezleri gibi işletmeler olabileceğini söylüyor. Ülkemizdeki resmi kurumlar, ortaya atılan iddialarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.cetinkaya'nın Raidforums'ta paylaştığı şirketlere yakından baktığımızda, Türkiye'de hizmet vermekte olan çok sayıda banka ve 1 GSM operatöründen bahsedildiğini görüyoruz.

Öte yandan bir tekstil devi ile çeşitli sigorta şirketlerinin varlığı da gözlerden kaçmıyor.

Kaynak: webtekno


YORUMLAR

  • 0 Yorum